IXL Cost: Breaking Down the Membership Fees [2026]

All IXL Cost: Breaking Down the Membership Fees [2025]
Table of Contents

IXL cost is usually on top of your mind once you’re considering a learning platform for your child. In this guide, you can check out whether this platform is a good fit for your budget. My goal is to show you whether it offers value for money, based on my research and several years of tutoring experience.

Key points:

  • IXL membership cost starts from $9.95 as a monthly subscription for a single subject.
  • For $15.95 per month, you can get a combo of math and English language arts learning.
  • Subscription for $19.95/month includes 4 core subjects, meaning math, language arts, science, and social studies.
  • The answer to is IXL learning free is no, yet each package includes a 30-day money-back guarantee. 
  • As a convenient alternative, Brighterly offers a free demo lesson followed by the creation of a personalized curriculum, with math and reading sessions held 1:1 for an affordable price starting from $17.3/month.
Math & reading from 1st to 9th grade

Exploring alternatives?

Take our quick quiz to discover the perfect learning solution based on your child’s needs.
Get Started
wide-brand

IXL pricing 

IXL subscription cost starts from $9.95/month, yet the exact price depends on the number of preferred subjects to study and the desired frequency of payments. In particular, IXL offers 6 package plans plus 2 pricing options to add Spanish subjects to any package. 

Due to this, the answer to a question, “Is IXL free?” is a definite “No,” yet the maximum cost will not reach up to $239,4/year for one child. 

Considering learning materials, the subscription lets you get access to video tutorials, online games, and informative articles. 

Note: Unlike more student-centric platforms like Brighterly, IXL offers no tutoring support in any of its subscription plans.

So, how much does IXL cost? You can get your answer with exact prices in the table below.

 

IXL cost per month

IXL cost per year

Core subjects $19.95 $159
Combo package $15.95 $129
Single subject $9.95 $79

How much does IXL cost per month?

Here are all the details about the monthly cost of IXL:

  • $9.95 per month: Single subject (either math or language arts)
  • $15.95 per month: Combo of 2 subjects (IXL price for both math and language arts)
  • $19.95 per month: Package of 4 core subjects (math, language arts, science, and social studies)
  • $5 per month: Spanish add-on to any of the pricing plans. 
  • $4 per month: Extra payment for each new child (by the way, you can add up to 10 kids to your subscription). 

As you can see, the number of desired subjects is the key factor that determines how much does IXL cost per student. If you don’t know yet which one of these packages to choose, note that each option includes a 30-day money-back guarantee.

How much does IXL cost per month?

How much does IXL cost per year?

The IXL learning subscription cost per year:

  • $79 per year: Single subject (either math or language arts)
  • $129 per year: Combo of 2 subjects (math and language arts)
  • $159 per year: Package of 4 core subjects (IXL annual subscription for learning math, language arts, science, and social studies)
  • $40 per year: Spanish add-on to any of the pricing plans. 
  • $40 per year: Extra payment for each new child (you can add up to 10 kids in your pack). 

How much does IXL cost per year?

The cost-benefit is clear here — with the yearly plan, you can cut your expenses by a third (33%) each month. 

By the way, each time you add a new child to the plan, the IXL system automatically recalculates the prices for its plans. This means that you won’t need to calculate each IXL cost per student separately and on your own. For example, for 5 children, the website will display the prices as $239 per year (one subject), $289 per year (two subjects), and $319 per year (four subjects). 

How much IXL materials cost?

IXL learning materials are part of the subscription price and don’t require an extra cost. If you want to order the materials separately, you’ll still need to pay the full subscription price starting from $9.95 per month.

How much does IXL cost for a classroom?

If the ability to include 10 children in an IXL plan is not enough for your learning goals, you can request a classroom plan from IXL. In this package, you can add up to 100 student accounts for a price starting from $369 per year. The exact cost you pay will depend on the classroom size and the number of subjects learned.

How much does IXL cost per year?

Here are some details of how much is IXL for a classroom of different sizes and studying different subjects. Note that all plan prices in the table are per year.

  One subject Math & Language arts 4 core subjects 4 core subjects + Spanish
Up to 25 students $369 $531.25 $681.25 $1,049.25
Up to 50 students $738 $1,062.5 $1,362.5 $2,098.5
Up to 80 students $1,180.8 $1,700 $2,180 $3,357.6
Up to 100 students $1,476 $2,125 $2,725

$4,197

For all of these plans, you can adjust the calculator to the exact number of your classroom (like 40 or 60 students) and choose different combinations of subjects (for example, Spanish and math or math + science + social sciences). Overall, the IXL group membership cost is much more flexible for classroom plans than for family plans. 

In addition, you can opt for these opportunities for your classroom:

  • Start IXL free trial: By filling out the form on the website and mentioning details like school location, position of the applicant, and the number of desired subjects, you can ask for a 30-day free trial.
  • Get your quote: The option is applicable if your classroom has over 100 students or you need to see how much does IXL cost for a school. For this, the system will ask you for the same information as for the free trial, plus to mention student grade levels and the number of students and teachers.

How much does IXL cost for a district?

Similar to school and big classroom plans, you can request a personal quote for your district. There are no school and district price lists visible on the IXL website, but you can fill out the form to get even more personalized and enhanced support from the platform, including:

  • Reporting tools and dashboards
  • No limit on the number of each account
  • A dedicated account manager to help with using the platform. 

Does IXL have a free trial & free tools?

IXL primarily operates on a paid subscription model, but it provides a free trial for its classroom license. This trial is available for 30 days and is open to all subjects, allowing teachers to get a feel for the platform and put it to the test. 

This free trial is also available for the IXL family membership cost as a 30-day money-back guarantee.

Parents and children can also access limited daily practice math questions on the IXL website. Kids can answer up to 10 questions in a math topic or grade of their choice for free every day. Once they have completed the set number of questions, they will be prompted to come back the next day for more free questions or upgrade to a paid subscription. 

Many people wonder if they can get an IXL membership for free, and the answer is no, but they can access limited free tools.

What can you access with a free IXL account?

With a free IXL account, you can access informational articles, video previews, practice questions, and recommendations for study books. Note that these are all limited features. However, you cannot access all IXL resources without a paid subscription.

So, does IXL cost money? Yes, an upgrade to its premium version incurs a subscription cost, and in return, you’ll get unlimited access to all of IXL’s available features.

What can you access with a free IXL account?

Now, a more detailed view into the features you can access for free:

  • Informational articles: IXL’s official website provides intros to a range of math concepts, organized by grade and topics.
  • Video previews: Users can access previews of IXL’s range of educational videos, but must upgrade to a paid subscription to access the full video tutorials.
  • Practice questions: Children can choose a grade or subject and answer up to 10 practice test questions every day.
  • Recommendations for study books: IXL shares recommendations for books that can help children with their studies, and these recommendations can be accessed for free on its website.

How much does IXL cost? What people say

Generally, users report that IXL prices mentioned on the website are the same as the prices they pay while making a purchase. 

Still, there are some exceptions to this rule: Reddit users reporting spending $200, which is slightly above the upper margin of how much is IXL membership costs on paper.

How much does IXL cost? What people say

Another possible direction of overpaying for IXL services is paying the IXL fee. It usually goes with the subscription, and some Reddit users report that this extra payment was the reason they refused to pay for the service:

How much does IXL cost? What people say

Other Trustpilot feedback on unexpected transactions was around $10, which is much less serious compared to the feedback above, yet still unpleasant: 

How much does IXL cost? What people say

Overall, users report that the standard cost of an IXL subscription isn’t extremely high, yet there are some issues with high additional charges and limited value for money. Based on this, you may consider IXL alternatives to avoid unexpected charges and to get more bang for your buck.

Looking for an IXL alternative?

If the answer to “How much IXL cost?” and all of the platform’s functions don’t sound like the right option for your child’s needs, you want more value for your money, or you want to avoid unexpected costs, there are other options available.

The Brighterly math and reading platform offers school-supplemental services for K-12 students in the format of 1:1 private tutoring. With the platform, you get access to many learning resources, including practice tests and worksheets, all free of charge. 

Brighterly programs are highly personalized yet fully aligned with the U.S. state standards. This way, they can directly address your children’s problems in math, reading, and writing, and help them excel in these subject areas.

With a unique gamified approach to learning, free supporting resources, and highly qualified, top-rated reading and math tutors, Brighterly is an excellent alternative to IXL that gives you much more value for your money.

Note: Check full review of Brighterly against IXL 👉  IXL vs. Brighterly: Complete Comparison.

Brighterly math and reading features parents and kids love

Highly qualified tutors beloved by parents and children

Since Brighterly tutors have a complex task to address your child’s learning style while helping them improve their academic performance at school, they go through a rigorous vetting process to prove their abilities. 

With over 200,000 parents and a 4.4 Trustpilot score, Brighterly proves that each reading and math class can improve your kids’ grades effectively and make them like the subjects they learn for real.

To see what exactly people like about Brighterly tutors, check out Brighterly reviews.

Personalized curriculum aligned with U.S. state standards

Once you opt for the Brighterly math and reading program, you get access to the award-winning curriculum that is customized to your kid’s strengths and weaknesses, yet fully aligned with the U.S. state standards to keep up with school grades. This level of attention and flexibility is a major Brighterly benefit compared to how much is IXL.

Personalized curriculum aligned with U.S. state standards

To ensure a high level of curriculum personalization, the platform asks each kid to take a diagnostic test and considers the exact expectations and wishes of parents. 

Plenty of free supporting resources

Even though Brighterly services are paid, the platform provides open access to a wide range of its learning materials. They include:

  • Free math tests that cover the key areas kids should be aware of for their grade.
  • Free reading tests that check how their reading skills are comparable to the school expectations.
  • Math worksheets with drills on each common algebra fact and geometry concept.
  • Reading worksheets that help to train vowels, improve reading fluency, and train other reading-specific topics and skills.

Plenty of free supporting resources

  • Free demo lesson to test the Brighterly approach and see how it works for your kid. 

You can get each of these free materials from Brighterly anytime and without committing to any learning program.

Brighterly reviews: Main benefits

Parents of children who are receiving private tutoring from Brighterly have a lot of positive things to say about it. Mostly, they enjoy how tutors work and feel real value for money from the service. 

Here are just some of the main benefits highlighted by parents:

Cost-effective private tutoring that kids love

Parents on Trustpilot frequently acknowledge the exact Brighterly tutor they work with and the results they achieve together. This feedback is especially valuable from parents who have already tried other school-supplemental math and reading programs and have some experience with the IXL homeschool cost.

Cost-effective private tutoring that kids love

Huge improvements in math grades

Real academic achievements are another marker of the success of Brighterly’s approach. You can find feedback on Trustpilot from parents who share exactly how their kids start improving after attending 1:1 tutoring sessions.

Cost-effective private tutoring that kids love

Gets kids excited about math

Finally, kids frequently reveal a genuine interest in the subjects learned with Brighterly tutors. You can find several reviews with supporting evidence on this on Trustpilot:

Cost-effective private tutoring that kids love

All in all, Brighterly looks like a trustworthy service with a proven approach to helping kids master and actually love math, reading, and writing.

How much does Brighterly cost?

Brighterly offers private tutoring available through different learning membership plans from $17.30 to $20.7 per lesson. The exact Brighterly affordable price depends on the length of your subscription.

Here are all the pricing plans, considering that you’ll take 3 classes/week.

  • 1-month plan: From $20.7 per lesson. 
  • 3-month plan: From $20.2 per lesson. 
  • 6-month plan: From $19.4 per lesson.
  • 12-month plan: From $17.3 per lesson.

As you can see, the longer your subscription, the cheaper the Brighterly cost becomes.

IXL cost vs. Brighterly: Which is more affordable?

Compared to IXL, Brighterly cost may look more expensive on paper, but the depth of learning and the level of personalization it offers make the prices for these two platforms hard to compare.

Look at the IXL vs. Brighterly cost this way:

  • Once you pay around $20 for IXL, you get access to 4 subjects that are based on the SmartScore system. While helping kids train the skills, it offers pre-recorded videos and may downgrade your score due to bugs.
  • Once you pay around $20 for Brighterly, you get a highly personalized 1:1 tutoring lesson that is fully adjusted to your needs, matches your learning style, and covers the exact knowledge gaps that prevent your kid from succeeding at school.

Put this way, both IXL and Brighterly costs can be considered affordable, as they provide different learning formats. 

Conclusion

In this article, I’ve answered in detail how much is IXL subscription. In general, the platform shows itself as affordable and trustworthy, even though there is some negative user feedback worth considering before making a purchase.

While the choice is all yours, I recommend considering alternative learning platforms to find the approach that suits your kid best. In this regard, I recommend paying attention to Brighterly. Its 1:1 tutoring format and super personalized adaptive curriculum can help your kid excel at math and reading.

Book free lesson to check how Brighterly works!

Related articles 

If you’ve been exploring other platforms besides IXL and Brighterly, you can view comparison articles to get an understanding of which one will be the most suitable and cost-effective for you and your child.

Want your kid to excel in math and reading?

Kid’s grade

  • Grade 1
  • Grade 2
  • Grade 3
  • Grade 4
  • Grade 5
  • Grade 6
  • Grade 7
  • Grade 8
Image full form