Learner Tutoring Cost: What You Need to Know in 2025
reviewed by Janice S. Armas
Updated on July 25, 2025
If you consider the Learner as your supplemental learning provider, you’re probably wondering, “How much is Learner tutoring?”. Today, we’ll explore how much Learner is going to cost you, whether it’s worth it, and how it compares to Brighterly tutoring.
Key points
- Most Learner.com private tutoring rates range from $60 to $80 per hour.
- Parents are only provided the Learner tutoring cost once they take the initial online assessment.
- Brighterly is a much more cost-effective solution compared to Learner. It also offers families a free lesson to see if the platform matches their expectations, while Learner includes a $25 introductory trial.
How much does Learner tutoring cost?
The amount you’ll pay for Learner plans is usually estimated individually. Yet, according to my research, you can expect to pay somewhere between $60 – $80 per hour per subject. Factors like the child’s goals and current level of knowledge may influence the price, and, most importantly, the number of sessions and subjects can play a role in determining the final sum.
Parents often look for a Learner tutoring cost per hour; however, this information is not public. As I mentioned earlier, Learner plans are estimated individually, and you’ll need to contact the platform directly or take an initial assessment.
A $25 introductory (trial) session is offered and allows you to experience Learner’s tutoring firsthand, with the platform claiming a 100% refund guarantee.
Note: Learner.com is a premium 1:1 online tutoring service, offering math and other subjects with a great focus on middle and high school students. The starter cost for Learner is significantly higher than the competitors’, but Learner emphasizes top-tier matching and tutoring quality.
How much does Learner tutoring cost per week?
Learner.com pricing per week may vary depending on your goals, subjects taken, level of knowledge, and location. Considering your estimated hourly price for the lesson is $60 to $80, and you take two lessons a week, expect to pay between $120 and $160 per week.
Learner tutoring cost per class
Learner tutoring cost per class is between $60 and $80. This is an average tutoring rate per class (per hour) across the US; however, some online tutoring platforms offer more affordable prices.
Note: To give you a clearer picture, with the Brighterly online tutoring platform, you’ll pay as low as $17.40 per lesson and still enjoy all the benefits provided by more costly platforms.
Learner tutoring cost per month
Learner tutoring costs can range from $240 to $960 per month, depending on the chosen plan.
- At the lower end, Learner.com, a tutoring platform, charges $60 per lesson for one session per week; the monthly cost comes to $240 (4 lessons × $60).
- At the higher end, with three sessions per week at $80 per lesson, the monthly total reaches $960 (12 lessons × $80).
Does the Learner tutoring have free features?
Judging from the Learner website, it doesn’t offer permanent free features, but it does provide a trial lesson, which is backed by Learner’s satisfaction guarantee.
To get this offering, you need to complete a quiz based on your child’s learning needs and have a free phone consultation. After that, you can book a $25 introductory trial to see if Learner is a good fit for your family. Learner.com’s pricing mentions that you can receive a full refund and be matched with a new tutor at no additional cost if you’re dissatisfied with the lesson.
To sum up, Learner doesn’t really offer any unpaid features. The only “free” feature you can expect to grab is a low-cost trial.
Note: If you’re looking for free online tutoring features, consider Brighterly. It offers free assessment tests, worksheets, and other educational resources to support students in grades 1-9.
How much does Learner tutoring cost? Users’ feedback
Although overall users’ feedback is fairly positive, it’s pretty challenging to find customers’ reviews that mention the price. That is, if you want to Google “How much is Learner tutoring?” and get honest parental feedback regarding the price, you will have to wade through hundreds of comments and still find no information on the pricing.
Want to get the most current pricing for Learner? Skip typing “Learner tutoring cost Reddit” into the search tab and make time for a pre-screening of your child’s skills – this is your best bet on getting the exact cost.
On that note, many parents wonder, “How much does a Learner pay tutors?”. According to my research, Learner tutoring jobs postings offer a standard rate of $25/hour for basic math subjects. This matches average hourly compensation for tutors across the US.
Looking for a Learner tutoring alternative?
Many parents may look for alternative options to Learner – naturally, unclear pricing models don’t inspire confidence when making decisions about their child’s education. When searching queries like “Learner tutoring cost near me” don’t show any comprehensive information, other platforms with transparent prices may appeal more to most users.
One of the platforms like this is Brighterly math and reading online tutoring platform. This resource focuses on teaching math and reading to children in grades 1 to 9, featuring a highly personalized approach, adaptive Common Core curriculum, and one-on-one lessons.
Next, we’ll discuss the platform’s main features and why Brighterly stands out among the competitors. 👇
Key features of the Brighterly reading and math tutoring platform
- One-on-one assistance from top tutors
- 100% school-aligned curriculum
- Self-guided, free home learning resources
One-on-one assistance from top tutors
Brighterly reading and math tutors specialize in one-on-one instruction through gamified & interactive approaches, starting at just $17.40 per class. This is why Brighterly has become an endpoint resource for over 200,000 parents, whose satisfaction is reflected in the average TrustPilot score of 4.6.
The platform conducts rigorous background checks on each potential teacher to ensure that every tutor is fully qualified and ready to make reading and math class count.
What does Brighterly look for when hiring tutors?
Each Brighterly tutor brings an excellent educational background and a proven tutoring record. On a personal level, a Brightelry tutor has to have the ability to explain complex concepts in simple words, while making it engaging, fun, and digestible for different kinds of students. That’s where the Brighterly team puts its focus – on finding tutors who not only know the material but also know how to spark curiosity.
What is Brighterly’s learning process like?
First, Brighterly allows you to see if you’re a match through a short quiz assessing your skills, followed by a free trial lesson where your child gets to experience a math or reading class.
Next, you’ll be appointed with a tutor who creates an adapted curriculum just for your child, taking into account their learning style, preferences, and goals. Brighterly’s reading and math program is fully customizable while being aligned with U.S. Common Core standards, ensuring fast progress. Plus, you’ll get regular progress reports and free worksheets to control and reinforce skills as homework.
Who is Brighterly for?
- Students in grades 1-9 are looking for targeted support in math and reading.
- Parents with demanding schedules who prefer the convenience of online tutoring help.
- Elementary and middle school learners with unique learning styles.
- Families on a budget who are looking for tutoring services at an affordable price.
Are you falling into one of these categories? Then Brighterly can be a smart solution for your child.
100% school-aligned curriculum
Each Brighterly student receives a custom-designed math and/or reading curriculum that closes their learning gaps and enhances problem-solving skills. But it doesn’t end there – the learning plan is also aligned with the U.S. Common Core standard, making Brighterly the best option for receiving the right skills at the right time. Whether your child is taking a math or reading class, they’ll be fully supported with the right material.
Furthermore, the platform’s curriculum is continually updated by top educators with research-based study resources, data, and STEM learning techniques.
Here are the 3 factors making Brighterly curriculum one of the best:
- 1:1 learning, promoting adaptability, and correct teaching techniques.
- Fully Common Core-aligned, ensuring better performance in school.
- STEM principles to support strong math skills.
Note: If you want to test your child’s math level, let them take a free diagnostic assessment to discover their weaknesses and strengths and build a personalized learning plan.
Self-guided, free home learning resources
Good math and reading tutors know that comprehensive learning resources must support strong skills. This is why Brighterly has curated hundreds of practical reading and math worksheets to support learning at home.
Brighterly worksheets are downloadable PDFs that illustrate math concepts in a visually engaging way, and pages are designed age-appropriately and intuitively. Designed by the platform’s top educators, Brighterly worksheets offer step-by-step practice problems and real-world examples to make elementary math, algebra, and geometry more accessible. Also, Brighterly worksheets are completely free and at your service whenever you need them.
At the end of each theoretical section, free math tests are available. They will help you assess how well your kid has understood a given mathematical concept.
That being said, Brighterly reading resources are coming soon too! They will focus on language and reading skills, ensuring proper grammar, exceptional comprehension, and speech proficiency.
You can evaluate your child’s reading skills with Brighterly’s reading assessments for grades 1-9, as they’re already available on the website.
Brighterly math and reading reviews: Benefits
Brighterly has gained over 200,000 users from across the US, with an average Trustpilot score of 4.7 stars. This indicates high trust and overall satisfaction, both for parents and kids. But what are the most notable pros of the platform?
-
“Grades have consistently ranged from 90 to 100 in her private school math classes.”
Brighterly has a proven record of improving children’s performance. Josephine says: “Since starting with Brighterly, my granddaughter’s grades have consistently ranged from 90 to 100 in her private school math classes. Brighterly is not only flexible and convenient but also affordable, making it a truly valuable resource for families.”
-
“The mixed techniques help keep my daughter engaged.”
Tutors know how to spark genuine interest in the subject matter, using different teaching styles. Susana says: “It is evident that building rapport and making learning a ‘fun’ experience is an important key factor to learning. The mixed techniques help keep my daughter engaged. I highly recommend this program.”
-
“It’s not draining my bank account.”
Users appreciate the flexibility of Brighterly, both financially and in terms of scheduling. Rachel shared: “I love that I don’t have to drive her and wait outside the center, it’s not draining my bank account, they work on exactly what my daughter needs to work on, at her pace, and best of all, she is having so much fun!”
Learner tutoring cost vs. Brighterly: Which is more affordable?
Learner has a significantly higher hourly rate, typically starting around $60-80/hour. This is a standard rate for private tutoring across the US.
Brighterly, on the other hand, offers you the same benefits at the lower end of the cost spectrum. Plus, longer plans have a lower price (starting at $17.40/lesson).
How much does a 30 minute tutoring session cost at Learner?
Both platforms offer 45-minute lessons; however, expect to pay 2-3 times less for Brighterly than Learner for the same session length. Learner tutoring rates per hour elementary remain the same as for high school students.
👉 Bottom line: In general, admittedly high pricing of the Learner service is one of the most evident cons of the platform.
How much does Brighterly cost? (all pricing plans)
- 1-month plan: starting at $21 per lesson
- 3-month plan: starting at $20.60 per lesson
- 6-month plan: starting at $19.80 per lesson
- 12-month plan: starting at $17.40 per lesson
All of the plans include:
- Personalized one-on-one lessons
- Regular progress tracking reports
- Free worksheets
Kick off your Brighterly math and reading journey – make today day 1!
Ultimately, Learner can be an option for you if you look for a premium tutoring service with individually estimated tutoring costs. However, if your goal is to find a cost-effective platform that puts a strong focus on adaptive learning, then Brighterly is an obvious choice.
Here’s how you can start with Brighterly:
- Go to the Brighterly website and press the “Book free lesson” button.
- Encourage your child to pass the diagnostic assessment.
- Fill out the questionnaire to build a curriculum.
- Get assigned a perfect tutor and attend your first free demo lesson.
- Start your learning journey!
Other comparison articles
Here’s the list of other comparison articles that you might find helpful: